Ja wam jeszcze kiedyś pokaże

Choć Katarzyna Grochola nie należy już do grona najbardziej popularnych i cenionych polskich pisarek, to wciąż uważana jest za tą, od której zaczęła się moda na komedie romantyczne. To właśnie ta autorka poprzez takie dzieła jak Nigdy w życiu czy Trzepot skrzydeł, sprawiła, że polskie czytelniczki zaczęły chętniej sięgać po rodzime powieści obyczajowe i romanse. Czy katarzyna grochola wciąż tworzy? Kogo najbardziej zadowolą jej powieści?

Kobieta, jak każda inna

Największą siłą powieści z Taniej Książki autorstwa Katarzyny Grocholi jest ich prostota. Autorka stworzyła niezwykle atrakcyjny, a przy tym nieskomplikowany przepis na udaną fabułę. Otóż jej najważniejszym punktem jest swojska i sympatyczna bohaterka, z którą polubi się każda czytelniczka. To postać, która ma raczej niekontrowersyjne poglądy, ale jest przy tym niezwykle wyrazistą postacią. Jej sposób życia jest pełen energii, humoru i ironii. Mimo tego nie jest to bohaterka idealna. Potyka się tak, jak każdy, nie zawsze uczy się na błędach i często wybiera drogę na skróty, zamiast tej dłuższej, ale bardziej bezpiecznej. To właśnie ta nie perfekcyjność stanowi o jej dużej atrakcyjności. Odbiorcom łatwo jest się z nią utożsamić, znaleźć w niej pewne zbieżne cechy oraz po prostu polubić przez to, że postać ta jest tylko człowiekiem, tak, jak każdy z nas.

Udane powieści i ekranizacje

Katarzyna Grochola ma na swoim koncie wiele udanych powieści. Niewielu wie, że ta pisarka stawiała na początku kariery przede wszystkim na krótkie opowiadania. Do dzisiaj ukazało się sześć takich zbiorów (ostatni w 2018 roku pod tytułem Pocieszki). Grochola dobrze się czuje w takiej formie i widać, że w ostatnim czasie chętnie wraca do krótkich tekstów. Warto przy tym zaznaczyć, że i powieści, i opowiadania łączy cecha wspólna. Mianowicie, każda historia autorstwa Katarzyny Grocholi przepełniona jest miłością do życia i nadzieją na to, że nawet największy upadek nie zabije w człowieku chęci powstania.

News Reporter