Katarzyna Grochola – kobieta wielu wymiarów

Katarzyna Grochola to jedna z najbardziej popularnych współczesnych pisarek. Pisze powieści obyczajowe skierowane głównie do kobiet. Jej książki sprzedają się jak świeże bułeczki. Najbardziej znaną powieścią pisarki jest “Nigdy w życiu”, na podstawie której powstał w 2004 roku film. Główne role zagrali Danuta Stenka (jako Judyta) i Artur Żmijewski (jako Adam).

Życie prywatne

Grochola urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie, jednak spędziła też okres poza nim. Mieszkała w Wałbrzychu, Poznaniu i Warszawie. Jej matka Lidia to polonistka, a ojciec Władysław prawnik. Ma młodszego brata o imieniu Władysław. Jest absolwentką VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Z pierwszym mężem, za którego wyszła w wieku 21 lat ma córkę Dorotę Szelągowską. Od 2018 jest w w trzecim związku małżeńskim z muzykiem Stanisławem Bartosikiem. Od 1997 roku mieszka w Milanówku. Jako trzydziestolatka walczyła z chorobą nowotworową.

Praca

Katarzyna Grochola to kobieta, która pracowała w wielu miejscach. Pracę rozpoczęła jako salowa w Szpitalu Wolskim. Pracowała też zagranicą jako sekretarka i maszynistka. W 1981 roku wróciła do Polski i podjęła pracę jako korektorka w krajowej Agencji Wydawniczej. W Londynie pracowała jako sprzątaczka i u jubilera. Następnie był dyrektorką składu celnego i specjalistką do spraw szkoleń w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Odpisywała też na listy czytelników pism “Poradnik Domowy” i “Jestem”. W latach 90. pisała do czasopism “Gracja”, “Marie Claire” i “Pani”.

Pisarska kariera

Jej debiutem pisarskim jest powieść “Przegryźć dżdżownicę, wydana w roku 1997. Popularność zyskała jednak dzięki książce wydanej 4 lata później o tytule “Nigdy w życiu”. Powieść doczekała się 3 kolejnych tomów pt. “Serce na temblaku”, “Ja wam pokażę” i “A nie mówiłam”. W 2010 roku wydano jej książkę autobiograficzną pt. “Zielone drzwi”. Poza pisaniem książek Grochola podejmowała też inne prace związane z pisaniem. Była współscenarzystką takich seriali jak “M jak miłość” oraz “Na dobre i na złe”. Napisała też scenariusze do ekranizacji jej powieści “Ja wam pokażę”. Pracowała w radiu Kolor jako współprowadząca audycję “Rozmowy niepoprawne”. W 2020 roku prowadziła program dokumentalny “Niewidzialne: stop przemocy” oraz była ambasadorką kampanii” Stop przemocy wobec kobiet”.

News Reporter